Tostun Tarihi – Tost mu tarihten çıkmış tarih mi tosttan?

Tostu Ve Makinesini Kim Buldu?

Her gün KRF Büfe’de, belki bazen Eskişehir’in ayaz soğunda ısınmak için içilen bir bardak çaya eşlik etsin diye, belki organize sanayi bölgesinde yorucu bir mesai zamanı karnınızı doyurmak için yediğiniz o çeşit çeşit tostların ilkinin tarihte nasıl ortaya çıktığını hiç merak ettiniz mi? Gelin biz size anlatalım. Büfe’mizden ister kavurmalı ister karışık tostunuzu ısmarlayın ve güzel tostunuz eşliğinde güzel hikayenin mısralarında yolculuğa çıkalım.

Siz Eskişehir’in organize sanayi bölgesinde tostunuzun tadını çıkarırken, başka bir ülkenin başka bir sanayi bölgesinde hiç tanımadığınız bir insanın da aynı anda tostundan bir ısırık alıyor olması çok muhtemeldir. Çünkü tost sadece ülkemizde değil dünyanın her yerine ulaşmış bir yemek kültürüdür.

Siz karnınızı doyurmak için yemeye devam ededurun, Mısırlı komşularımız yıllar yıllar evveli karınlarını doyurmaktan ziyade ekmeklerini uzun süre saklayabilmek için çıkmış bu fikirle ortaya. Piramitler gibi hala çözülemeyen bir gizemin mimarları, ekmekleri nemden korumak için tostu icat etmişler. Ama sanmayın ki öyle KRF Büfe’den alıştığınız gibi bol kaşar bol sucuk, isteyene yumurta koyuyorlar arasına. Uzun yıllarca tost diye bilinen yemek aslında ekmeğin sadece kızartılmasından ibaretmiş.

Her ne kadar Mısırlılar bulsa da adını yine Romalılar koymuşlar. “Tostum” Latince de kavrulmuş anlamına geliyor. Daha sonraları Sezar’ın bile misafirlerine sunduğu bir ikram haline gelmiş. Zamanla özellikle Fransa’da fırıncılık o kadar önemli hale gelmiş ki kiliselerden sonra en önemli meslek olarak yer alıyorlarmış.

url

Velhasıl, tostların günümüze kadar gelmiş olmasının sebebi şimdi hepimizin evinde de bulunan tost makinesinin icadıyla olmuş. ilk tost makineleri ekmeği muhafaza etmekten daha çok ekmeği yakmaya yol açmışsa da sonraları makineleri bir güzel geliştirmişler. Hiç Büfe’mizdeki makinelerimizi inceleme şansınız oldu mu? Tost için mükemmel sıcaklığı ayarlayarak ekmeklerimizi o sevdiğiniz altın renginde ve çıtırlıkta sizlere sunabilmemizin küçük bir sırrı da makinelerimizden kaynaklı.

Çeşit çeşit ekmek kızartma makineleri ve tost makinelerin icadı sadece ekmeğin kızartılma şekline çeşit katmakla kalmadı aynı zamanda kaşarlı, sucuklu, reçelli gibi dünyanın her yerinde pek çok çeşit tost tarifine de imkan vermiş oldu. KRF Büfe’de biz de sizlere kaşarlı, sucuklu, karışık, yumurtalı ve kavurmalı tost çeşitlerimizi sunuyoruz. Sizin favoriniz hangisi? Size nasıl bir tost çeşidi sunmamızı isterdiniz? Bizimle iletişime geçin fikirlerinizi bildirmeyi unutmayın lütfen. lezzetle kalın!

KRF GOVER